روفرشی|روفرشی یزد

فرآیند تولید روفرشی

روفرشی، برگرفته از طرح و نقش گلیم و فرش دستی است که بیشترین تولیداتش با اختصاص ۹۰ درصد سهم بازار متعلق به استان یزد است. سابقه تولید روفرشی در یزد به ۵۰ سال پیش باز می‌گردد و یکی از هنرصنعت‌های اصیل استان یزد به شمار می‌رود. نساجان یزدی نیم قرن پیش دست به کار تولید محصولی شدند که امروز نه تنها در ایران بلکه شهرت جهانی دارد. محصولی که با مواد اولیه ۱۰۰ درصد ایرانی در حال تولید است.اولین روفرشی‌ها، دارای طرح‌های چهارخانه پنبه‌ای بود که با دستگاه‌های ماکویی بافته می‌شد و برای حفاظت از فرش دستباف کاربرد داشت. محصولی که اکنون علاوه بر نگهداری فرش در منازل، بعنوان زیراندازی ساده و سبک، قابل شست و شو و قابل حمل در مسافرت و گردش نیز استفاده می‌شود.

مراحل تولید روفرشی

مهمترین اصول بافت برای هر نوع بافندگی تاروپودی سه عمل متفاوت شامل شامل چله پیچی، بافندگی، دور دوزی و بسته بندی است.

مهمترين روش توليد روفرشي استفاده از سيستم راپيري براي پود گذاري و استفاده از ژاكارد براي تشكيل دهنه براي ايجاد طرحهاي متنوع و پيچيده مي باشد. در استفاده از انواع ماشین های بافندگی محدودیت های فنی نظیر طول وعرض پارچه, نوع الیاف مصرفی , میزان تولید مورد نیاز , نوع مقدمات بافندگی , مهارت نیروی انسانی و فراوانی سرمایه و نظایر آن وجود دارد. لذا با توجه به محدودیت های فوق ونوع محصول مورد نظر ماشین بافندگی تسمه ای با سیستم ژاکارد وسیستم پود گذاری رپیری برای تولید محصول مورد نظر انتخاب شده است. همچنین استفاده از سيستم راپيري براي ايجاد طرحهاي متنوع و پيچيده گزینه مناسبی است.

مرحله اول تولید پارچه های روفرشی، چله پیچی نام دارد. در این مرحله نخ بصورت چله در آمده و سپس آنها را در ماشین بافندگی قرار می دهند.پس از این که نخ های تار از سیستم های کنترل نخ تار عبور دادند، روی غلطک پارچه پیچیده می شوند و در این حالت آماده بافت می شوند. طراحی نخ چله نیز روی ماشین صورت می گیرد براساس طرح داده شده نخ های تار را از میل میلک ها عبور می دهند.

وقتی که نخ های پود براساس طرح در جای خود قرار گرفت کار بافت شروع می شود.وقتی که یک پارتی بافته شد، پارچه روفرشی بافته شده، براساس اندازه هایی که معمولا ۲*۳ می باشد دور دوزی می شود. سپس به قسمت کنترل و بسته بندی وارد می شود. پس از اینکه پند تخته را در یک پلاستیک جای دادند، به قسمت انبار منتقل می شوند.