درباره زیرسفره ای

زیر سفره ای پارچه ای  است که به طور معمول در خانه هر ایرانی پیدا می شود. در خانه های ایرانی معمولا سفره غذا روی زمین و فرش پهن می شود و همه برای صرف غذا دور تا دور سفره و بر روی زمین می نشینند.

در این حالت ممکن است هربار مقداری از غذا و یا چای  بر روی فرش بریزد، در این صورت پاک کردن این لکه ها غیر ممکن یا خیلی سخت و پر هزینه است. اما با استفاده از یک راهکار خیلی ساده و کاربردی می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد و آن استفاده از یک زیر سفره ای نسبتا ضخیم است.

این پارچه های بسیار ضخیم، در واقع یکی از وسایل ضروری برای تمام خانه ها به خصوص خانه های دارای فرزند خردسال است.
برای ایجاد این طرح های متنوع، از ماشین آلات بافندگی خاصی به نام ماشین های راپیری استفاده می کنند که مجهز به سیستم ژاکارد هستند.

انواع زیرسفره ای

زیرسفره ای ها در طرح ها و رنگها مختلفی تولید می شوند. جنس آنها با الیاف گوناگونی مانند پنبه و یا نایلون است. برخی از زیرسفره ای ها نیز ازمخمل و کتان تولید می شوند. از خصوصیات مهم یک زیرسفره ای مرغوب ضخامت، ثبات رنگ، ضخامت و عدم عبور آب و …است.

معمولا بافت پارچه های روفرشی به گونه ای است که از هر دو طرف آن می توان استفاده کرد؛ به عبارت دیگر بصورت دو رو بافته می شوند. کارخانه های نساجی برای بافت تار این پارچه ها معمولا از نخ پنبه و برای پود آن از نخ اکریلیک استفاده می کنند.

همچنین زیر سفره های ترمه که از گران ترین و زیبا ترین انواع این محصولات هستند بیشتر به عنوان رومیزی استفاده می شوند.

تولید زیر سفره ای

در مرحله اول تولید پارچه های روفرشی، چله پیچی نام دارد. در این مرحله نخ بصورت چله در آمده و سپس آنها را در ماشین بافندگی قرار می دهند.

ماشین بافندگی با توجه به طرح داده شده به آن، این نخ ها را به عنوان نخ تار در جای خود قرار می دهد. سپس نخ های پود نیز در جای خود قرار گرفته و طرح مورد نظر توسط دستگاه بافته می شود. در مرحله آخر نیز، دور دوزی این روفرشی ها صورت می گیرد.

زیر سفره ای یزد

استان یزد با دارا بودن چندین کارخانه نساجی و بافت پارچه، یکی از مراکز اصلی تولید منسوجات مختلف از جمله انواع زیر سفره ای است. محصولات تولیدی این کارخانجات، با نخ های مرغوب بافته شده و کیفیت بالا به همراه ثبات رنگ و دوام مطلوبی دارند.

این محصولات توسط صنعت گران داخل کشور و با مواد اولیه داخلی تماما بر طبق استاندارد های روز تولید شده و با قیمت مناسب در بازار عرضه می گردد.

یکی از تولید کنندگان زیر سفره ای در شهر یزد، شرکت روفرشی کارآفرین یزد می باشد و یکی از بزرگترین تولید کننده، صادر کننده، پخش کننده و فروشنده انواع روفرشی، زیرسفره ای پارچه و….در طرح ها و رنگ های متنوع در استان یزد میباشد که تولید محصولات این شرکت توسط پیشرفته ترین ماشین آلات روز دنیا و با بهترین کیفیت انجام میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up