روتختی چیست

روتختی چیست ؟

در گذشته خانواده ها برای خواب از لحاف و تشک های سنتی استفاده می کردند اما با گسترش فرهنگ استفاده از تخت خواب، سرویس های روتختی نیز پای خود را به درون خانه ها باز کردند. روتختی و بالش و کوسن، از جمله عواملی به شمار می‌روند که در حال و هوای اتاق خواب و جلوه دکور آن نقشی بسزا ایفا می‌کنند. رنگ، طرح، و حتی دوخت آن‌ها می‌تواند به زیبایی اتاق و نمای آن کمک کند و در روحیه افراد اثرات مثبت یا منفی بگذارد.یک سرویس یا ست روتختی به مجموعه ای چند تکه ای، دوخته شده از پارچه های ملافه ای جهت استفاده هنگام خواب بر روی تخت خواب گفته می شود. یک سرویس روتختی می تواند شامل یک یا چندین تکه از آنها باشد.

انواع مدل‌های روتختی

روتختی‌ها به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند:

لحاف روتختی

روتختی کاوری

روتختی پیکه

روتختی چهار فصل

نکاتی درباره روتختی ها

♦ انتخاب روتختی مناسب در بهداشت و آرامش خواب تاثیری غیرقابل‌انکار دارد. روتختی زیبا اگرچه در زیبایی دکور اتاق خوابتان نقش به سزایی دارد، در هنگام خرید نباید تنها به زیبایی روتختی توجه کرد بلکه کیفیت و مقاومت روتختی نکته‌ مهمی است که حتما باید به آن توجه کرد.

♦ هنگام خرید روتختی از اندازه تشک‌ها به طور کامل آگاهی داشته باشید. همه تشک ها اندازه استاندارد ندارند. پس بهتر است اندازه‌های تشک را خودتان با متر در بیاورید و روتختی را بر حسب اندازه‌های تشک سفارش دهید.

♦ تعداد تارهای موجود در هر سانتی‌متر‌مربع، نشانگر نوع و کیفیت پارچه‌ روتختی است. معمولا روتختی‌هایی که تعداد تار و پودهایشان در هر سانتی‌مترمربع بیش از ۲۵۰ تار است نرم‌تر، لطیف‌تر و با دوام‌ترند. بهتر است روتختی‌هایی را انتخاب نکنید که کمتر از۲۰۰ تار در هر سانتی‌مترمربع دارند زیرا دوام زیادی ندارند.

♦ روتختی‌های کتانی که این روزها استفاده از آنها رایج شده است یک در میان با تارهای فلانل ادغام شده معمولا با سلیقه ما ایرانی‌ها بیشتر جور در می‌آید.  این نوع پارچه‌ها نرم‌ و لطیف هستند.

♦ سهم عمده‌ای از زیبایی اتاق خواب به رنگ و نوع روتختی بستگی دارد.مثلا ابریشم و ساتن به دلیل نرم بودن و براق بودنشان زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند و علاوه بر مجلل بودنشان بسیار نرم و راحت هم هستند و روتختی را انتخاب کنید که از لحاظ رنگ و نما با اتاق خواب هماهنگی داشته‌  و به اتاق خواب‌ رنگ، حجم و عمق دهد. می توانید در پاییز و زمستان از روتختی های با رنگ‌های تیره مانند زرشکی و سورمه ای و در بهار و تابستان از رنگ‌های روشن و کمرنگ استفاده کنید.