نگاهی به تاریخچه روفرشی در ایران

گذشتگان ما ایرانی ها همواره در زمینه‌های مختلف هنری حرف‌های زیادی برای گفتن داشته اند و در زمیینه‌های مختلف مشغول به فعالیت بوده‌اند!! هنر گلیم و قالی بافی یکی از مهمترین هنرهای دستی است که در گذشته نسل به نسل و سینه به سینه از مادر به فرزند دیگر منتقل می‌شده است.

انواع روفرشی

۱- روفرشی کلاسیک: این نوع روفرشی شامل طرح های خشتی، افشان، لچک و ترنج و… می باشند و بدلیل ضخامت کمتر مناسب حمل جهت زیرانداز در سفر و گردش می باشند.

۲-روفرشی مدرن: این نوع روفرشی برای منازل و دکوراسیون های مدرن مناسب می باشند و بیشتر از الیاف شانل (مخمل) تولید شده و زیبایی چشم گیری دارند، بعضی از این روفرشی ها دو رو(دو طرفه) بوده و در صورت آلوده شدن یک طرف آن شما می توانید از روی دیگر آنها استفاده کنید.

۳-روفرشی مدرن ابریشمی: این نوع روفرشی که یکی از طرح های روفرشی مدرن به شمار می آید که از الیاف مصنوعی ابریشم بافته شده که به لحاظ لطافت و شفافیت نخ، زیبایی خاصی به روفرشی می دهد. افرادی که حساسیت بالایی به پرز فرش دارند روفرشی بافته شده با نخ ابریشم مصنوعی به واسطه بدون پرز بودن می تواند انتخاب مناسبی باشد.

۴-روفرشی مدرن کشدار:این نوع روفرشی هم یکی دیگر از طرح های روفرشی مدرن می باشد. دور تا دور پشت کار کش دوزی شده، سر نمی خورد و جمع نمی شود

جنس نخ مورد استفاده در روفرشی

جنس نخ تار در اکثریت انواع روفرشی ها از جنس نخ فلامنت پلی استر تکسچره می باشد و نخ پود نیز از جنس پلی استر ، شانل پلی استر و نخ ایرتکسچره (تزلان) و نخ پلی پروپیلن است .

نمایان ترین نخ مصرفی ذر بافت روفرشی نخ شانل(نخ پرز دار) میباشد.کیفیت و درجه نرمی این نوع نخ و کیفیت رنگ و براقیت آن تعیین کننده زیبایی و جلوه روفرشی میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up