نحوه تولید الیاف طبیعی

در رابطه با اینکه الیاف طبیعی چگونه تولید می شوند می توان گفت الیاف به طور کلی به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. الیاف طبیعی از دو منشأ الیاف طبیعی حیوانی و الیاف طبیعی گیاهی تولید می شوند.

در تعریف این الیاف می توان گفت الیاف طبیعی به الیافی اطلاق می شود که منشا طبیعی داشته و از هیچ مواد شیمیایی در تولید آن استفاده نشده است. پنبه، کتان، چتایی، کنف الیاف گیاهی هستند و پشم، مو و ابریشم از انواع الیاف حیوانی هستند.

الیاف حیوانی از جانوارانی مانند گوسفند، بز، کرم ابریشم، آلپاکا و خرگوش و گیاهانی مانند پنبه، کتان، کنف، چتایی، سیسال و نارگیل به دست می آید.

پشم و ابریشم از اصلی ‌ترین و پر کاربرد ترین الیاف طبیعی با ریشه حیوانی هستند و همواره در اقتصاد کشورها نقش کلیدی را به عهده داشته‌اند.

از مهمترین الیاف گیاهی می توان به پنبه اشاره کرد.  الیاف طبیعی به دلیل آنکه از مواد طبیعی به دست می‌آیند با پوست و طبیعت انسان سازگاری بیشتری دارند و دارای مرغوبیت بیشتری نسبت به الیاف مصنوعی هستند.

از مهمترین امتیازهای الیاف طبیعی می توان به موارد زیر اشاره کرد

  • پارچه های تهیه شده از الیاف طبیعی به بدن نمی‌‌چسبند.
  • در تهیه آنها از مواد شیمیایی سمی و فرایند‌های غیر طبیعی استفاده نشده است.
  • پارچه های تهیه شده از الیاف طبیعی بسیار سبک بوده اما به خوبی از بدن محافظت کرده و آن را گرم یا خنک نگاه می‌دارند.
  • الیاف طبیعی در محیط زیست تجزیه شده و باعث آلودگی آن نمی‌شوند.
  • الیاف طبیعی نسبت به الیاف مصنوعی از دوام بیشتری برخوردارند، البته به شرط آنکه در شستشو و نگهداری آنها دقت کرده و به توصیه‌‌های نگهداری از لباس خود عمل نمایید.

بازگشت به طبیعت

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد فکری و آگاهی مردم نسبت سلامت و محیط اطراف خود تقاضا برای داشتن لباس‌های عاری از مواد شیمیایی و مصنوعی افزایش چشم‌‌گیری داشته است. استفاده از الیاف طبیعی علاوه بر کمک به سلامت و زیبایی پوست انسان به نفع محیط زیست او نیز هست و به پاکی و حفظ طبیعت کمک می‌کند، پس بیایید با استفاده از الیاف طبیعی به خودمان و محیط زیست‌مان احترام بگذاریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up